اصول طراحی UX همراه با مثال های کاربردی

اصول طراحی UX همراه با مثال های کاربردی

بهزاد سپهری

طراحی ux زمینه ای خلاق است که همواره در حال تغییر و گسترش است و از ایده های جدید طراحان استقبال می کند. طراحی اصول اولیه ای دارد که هر طراحی تجربه کاربری باید آن را درک کند. اصول طراحی ، قلب و روح طراحی ux هستند پس برای طراحان جدید ضروری است که این دستورالعمل ها را یاد بگیرند. در ادامه این مقاله اصول طراحی ux را به شما معرفی خواهیم کرد.

اصول طراحی چیست؟

منظور از اصول طراحی همان قوانین ، دستورالعمل ها ، ملاحضات و توصیه هایی است که باید در طراحی رعایت شود. اصول طراحی پایه و اساس طراحی را تشکیل می دهند که توسط متخصصان و طراحان برتر در زمینه طراحی تعیین شده اند. با رعایت این اصول می توانید طرح های اصولی و کاربردی طراحی کنید.

اصول طراحی ux

همان طور که گفتیم اصول طراحی ، قلب و روح طراحی ux هستند. ما در اینجا 7 اصل مهم و اساسی طراحی تجربه کاربری را برای شما آماده کردیم. اگر می خواهید که تبدیل به یک طراح تجربه کاربری موفق شوید باید این 7 اصل را به طور کامل یاد بگیرید و در طرح های خود به کار ببرید.

1-برای کاربران طراحی کنید ، نه برای خودتان

ممکن طرحی را که شما طراحی کرده اید از نظر شما فوق العاده به نظر برسد اما باید دقت داشته باشید که طرح شما با توجه به نیاز های کاربران طراحی شود. پس سعی کنید نیاز های کاربران تان را شناسایی کنید و بهترین طراحی را انجام دهید تا کاربران مشتاق شما و طرح تان شوند.

بگذارید با یک مثال ساده توضیح دهم که بهتر متوجه شوید. فرض کنید می خواهید یک سایت خدماتی طراحی کنید و به این دلیل که شما رنگ بنفش را دوست دارید در طرح خود از این رنگ استفاده می کنید. اما این رنگ از نظر شما برای این طرح مناسب است نه از نظر کاربران. ممکن است بخاطر استفاده از همین رنگ نامناسب کاربران زیادی را از دست دهید.

به همین دلیل در طراحی های خودتان سعی کنید این را در نظر بگیرید که کاربران تان چه چیزی می خواهند و چه عاملی باعث رضایت و خوشحالی آن ها می شود.

2- رفع نیاز های کاربر (جزو مهم ترین اصول طراحی ux)

مهم ترین اصل طراحی ux توجه به نیاز های کاربران و برآورده کردن آن هاست. بنابراین باید بدانید که کاربران شما چه نیاز هایی دارند ( از طریق سوال و جواب از کاربران و یا روش های دیگر).

در دنیای اینترنت کاربران برای اینکه به نیاز های خودشان دسترسی پیدا کنند باید دکمه های گوناگونی را در برنامه ها و سایت های مختلف فشار دهند.

تصور کنید مدت ها دنبال چیزی بودید که نمی توانستید پیدا کنید. ناگهان در یک سایت وارد می شوید و چیزی را که دنبالش بودید با زدن یک دکمه پیدا می کنید. چه حسی پیدا می کنید؟. انگار دنیا را به شما داده اند چون انتظارش را نداشتید که بتوانید که به خواسته تان برسید. این حس رضایت و خوشحالی همان رفع نیاز های کاربر است.

پس سعی کنید در طراحی های خود نیاز کاربران را درک کنید و نیاز های کاربران را رفع کنید. با رعایت این اصل می توانید رضایت و خوشحالی کاربران را به دست آورید.

3- طرح تان باید قابل هضم باشد

طرح شما باید ساده و قابل هضم باشد. در طراحی باید سعی کنید که محتوا ، عناصر و مولفه های طولانی طراحی نکنید زیرا ممکن است کاربران را آزار دهد. مثلا می توانید محتوا های بزرگ و طولانی را به قسمت های کوچک تر تقسیم بندی کنید تا کاربران بهتر موضوعات را درک کنند.

فرض کنید یک سیب در دست دارید. آیا می توانید بدون اینکه سیب را گاز بزنید یا بجوید آن را ببلعید؟. آیا میتوان این کار را انجام داد؟ جواب این سوال واضح است نه. معده ما نمی تواند غذا های بزرگ را هضم کند. به همین خاطر مجبوریم غذا را به تکه های کوچک تری تقسیم کنیم.

4- طرح تان باید واضح باشد (اساسی ترین اصل طراحی ux)

وضوح و روشن بودن طرح به عنوان اساسی ترین اصل طراحی ux در نظر گرفته می شود. طراحان باید سعی کنند طرح های خود را با وضوح بیشتری طراحی کنند تا کاربران دچار سردرگمی نشوند. زیرا اگر کاربران دچار سردرگمی شوند نشانه ضعف طراحی شماست.

5- استفاده از نماد ها یا عناصر شناخته شده در طرح ها

شاید استفاده از نماد ها یا عناصر شناخته شده به عنوان یک اصل مطرح نشود ولی رعایت آن در جذابیت و کاربر پسند بودن طرح های شما تاثیر دارد. در طراحی ux از خلاقیت استقبال می شود اما اگر این خلاقیت باعث سردرگمی کاربران شود نباید از آن استفاده کرد.

به عنوان مثال برای نمایش اعلان آیکون های زیادی وجود دارد. اکثر ما زنگوله را به عنوان نماد اعلان میشناسیم و برای همه شناخته شده است. حال اگر ما در طرح خود از یک آیکون کمتر شناخته شده اعلان مثلا ( حرف N داخل دایره ) استفاده کنیم احتمال اینکه کاربران کمتری متوجه مفهوم آن شوند زیاد است.

پس برای اینکه از سردرگمی کاربران جلوگیری کنید از نماد ها و آیکون های شناخته شده در طرح های خود استفاده کنید. یا اگر از آیکون های دیگری استفاده کردید که شناخته شده نیست می توانید توضیحاتی را درباره آن بنویسید تا کاربران به راحتی متوجه شوند.

6- اصل تایپوگرافی قدرتمند است

تایپوگرافی اقداماتی است که بر روی فونت اعمال می شود تا خوانایی بهتری داشته باشد. برای کلماتی که در طراحی خود استفاده می کنیم تایپوگرافی اهمیت زیادی دارد. تایپوگرافی مناسب می تواند تاثیر چشم گیری در اثرگذاری یا سرکوب یک متن داشته باشد.

در طراحی ux ، تایپوگرافی مناسب باعث می شود دسترسی برای کاربران آسان تر شود در نتیجه طرح کاربر پسند تر شود. پس سعی کنید با تایپوگرافی خوب طرح خود را بهتر کنید.

7- طراحی یکپارچه و متناسب (اصلی که حتما باید رعایت شود)

یک طرح از بخش های مختلفی تشکیل می شود. اگر ما در طراحی خود تناسب و یکپارچگی را رعایت نکنیم باعث می شود طرح ما بد دیده شود.

به طور مثال فرض کنید برای هر یک از بخش های طرح تان از یک طرح دیگر ایده بگیرید و در طرح خود پیاده کنید به نظرتان طرح شما چطور خواهد شد؟. شاید در جواب بگویید در این حالت تنوع بیشتری خواهد داشت. بله درست است تنوع زیادی خواهد داشت اما این یک طرح استاندارد نخواهد بود و آزار دهنده است.

باید توجه داشته باشید که هر ایده ای مناسب طرح شما نیست. در طرح های خودتان از رنگ ، آیکون های مناسب استفاده کنید. همچنین همه بخش های طرح را با هم هماهنگ و متناسب طراحی کنید.

کلام آخر

همان طور که در داخل مقاله هم اشاره کردیم اصول طراحی ، لازمه موفق شدن در طراحی ux می باشند. فرقی نمی کند که یک طراح تازه کار باشید یا یک طراح حرفه ای باید این اصول را رعایت کنید تا بتوانید طرح های فوق العاده ای داشته باشید.

شما هم با رعایت این نکات و اصول می توانید به یک طراح ux حرفه ای تبدیل شوید. امیدوارم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

کلمات کلیدی محبوب و پر طرفدار

سایت های آماده

جعبه تولید محتوا

کورس بیزینس