14 اشتباه رایج در طراحی ui که نباید مرتکب شوید

14 اشتباه رایج در طراحی ui که نباید مرتکب شوید

بهزاد سپهری

یک رابط کاربری خوب می تواند باعث موفقیت یک کسب و کار شود و در مقابل یک طراحی رابط کاربری بد باعث ناکامی یک کسب و کار و نارضایتی کاربران می شود. اهمیت رابط کاربری به قدری زیاد است که نمی توان آن را نادیده گرفت. بنابراین باید یک طراحی اصولی و بدون اشتباه داشته باشیم تا نتیجه مطلوبی بگیریم. به همین دلیل در این مقاله به معرفی رایج ترین اشتباهات طراحی ui می پردازیم که با جلوگیری از آن ها می توانید بهترین طراحی را داشته باشید.

اشتباهات رایج در طراحی ui

هر برنامه و کسب و کاری طراحی متفاوتی دارد. اما اشتباهاتی که در اینجا برای شما معرفی می کنیم در همه طرح ها یکسان هستند و باید از انجام این اشتباهات جلوگیری کرد. در ادامه 14 اشتباه رایج طراحی ui و نحوه جلوگیری از این اشتباهات را بررسی خواهیم کرد.

1- ناسازگاری بین عناصر طرح

یکی از رایج ترین و بدترین اشتباهات در طراحی ui ناسازگاری بین عناصر طرح می باشد. اگر ناسازگاری بین عناصر طرح وجود داشته باشد باعث نارضایتی کاربران خواهد شد. برای اینکه یک طرح منسجم و سازگاری داشته باشید باید از استفاده بیش از حد از سبک های مختلف خودداری کنید. در عوض داشتن یک طراحی با ظاهر سازگار باعث ایجاد اعتماد به نفس و ایجاد تجربه ای لذت بخش برای کاربران خواهد شد.

برای جلوگیری از ناسازگاری بین عناصر طرح موارد زیر را رعایت کنید:

 • نباید در هر بخش از طرح تان از یک فونت یا رنگ مختلفی استفاده کنید.
 • از یک نوع پالت رنگی برای دکمه ها ، متن ها ، هدر و … استفاده کنید.
 • شکل های طرح باید به یک سبک باشد مثلا گرد یا مربع. نباید یکی از شکل ها مربع و دیگری دایره باشد.
 • از آیکون ها و نماد های مختلف استفاده نکنید. مثلا نباید یک آیکون رنگی باشد و آیکون دیگر سیاه باشد.

2- استفاده از تصاویر نامناسب و بی کیفیت (از عمده ترین اشتباهات طراحی ui)

انتخاب و پیدا کردن تصاویر مناسب برای طرح کار بسیار سخت و دشواری است به همین دلیل برخی از طراحان از تصاویر نامناسب و بی کیفیت در طرح های خود استفاده می کنند. با توجه به اینکه تصاویر در طراحی رابط کاربری از اهمیت زیادی برخوردار هستند بنابراین استفاده از تصاویر مناسب یک امری ضروری است و باید رعایت شود.

هنگام انتخاب عکس برای طرح خود باید این نکات توجه کنید:

 • از عکس های متناسب و با کیفیت برای طرح تان استفاده کنید.
 • عکس های با معنی و واضح را انتخاب کنید.
 • از انتخاب عکس با سایز های بسیار کوچک خودداری کنید زیرا کیفیت خوبی نخواهند داشت.

3- طراحی فرم های نا مناسب و گیج کننده

یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است طراحان آن را انجام دهند طراحی فرم های نامناسب و گیج کننده است.فرم ها بخش مهمی از طراحی رابط کاربری را تشکیل می دهند و از اهمیت زیادی برخوردارهستند. در طرح ها از فرم ها برای ثبت نام ، ورود به سیستم ، ثبت نظرات و … استفاده می شود. پس باید در طراحی فرم ها بیشتر دقت کنید زیرا اگر فرم های نامناسبی را طراحی کنید باعث سردرگمی و نارضایتی کاربران خواهد شد.

برای طراحی مناسب فرم ها به این نکات توجه کنید :

 • از فرم های طولانی استفاده نکنید و آن ها را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. به طور مثال فرم ثبت نام و ورود باید جداگانه باشد تا کاربر بتواند راحت تر از آن ها استفاده کند.
 • فرم ها را بسیار واضح و ساده طراحی کنید تا باعث سردرگمی کاربران نشود. برای وضوح بیشتر می توانید داخل کادر ها ذکر کنید که کاربر باید چه کاری را انجام دهد.

4- استفاده از آیکون های نامتناسب

آیکون ها نقض بسیار مهمی در زیبایی یک طرح دارند لذا باید در انتخاب آن ها دقت کرد. پیدا کردن آیکون های خوب و مناسب وقت گیر و سخت می باشد. به همین دلیل برخی از طراحان نمی توانند آیکون های مناسبی را در طرح خود استفاده کنند.

برای استفاده از آیکون ها این نکات را رعایت کنید:

 • همه آیکون ها به یک سبک باشد. به طور مثال نباید تعدادی از آیکون ها رنگی باشد و تعدادی سیاه و سفید.
 • از آیکون های شناخته شده در طرح های خود استفاده کنید تا همه بتوانند مفهوم آن را به خوبی درک کنند.

5-استفاده نامناسب از رنگ ها

رنگ ها نقش مهمی در طراحی رابط کاربری دارند. اگر از رنگ ها به طور درست در طراحی استفاده نشود باعث می شود طرح شما بد دیده شود و اصلا کاربر پسند نخواهد بود. در عوض استفاده از رنگ های مناسب باعث می شود احساسات کاربر را تحریک کنید و با طرح شما بیشتر ارتباط برقرار کند.

برای اینکه به طور مناسب از رنگ ها استفاده کنید به موارد زیر دقت کنید:

 • سعی کنید در طرح خود از رنگ های بسیار روشن مانند قرمز ، زرد و سبز پر رنگ استفاده نکنید مگر در مواردی خاص.
 • قبل از اینکه طراحی خود را شروع کنید یک پالت رنگی مناسب برای طرح خود انتخاب کنید.
 • در بعضی از بخش های طرح می توانید از سایه استفاده کنید تا طرح تان جذاب تر شود.

6- متفاوت طراحی نکردن دکمه های اصلی با بقیه دکمه ها

دکمه ها در طراحی نقش بسیار مهمی دارند. چرا که اکثرا اقداماتی که کاربران انجام می دهند از طریق فشردن دکمه هاست. ممکن است بعضی از طراحان دکمه های اصلی را همانند سایر دکمه ها طراحی کنند که این درست نیست. به طور مثال برای طراحی صفحه ورود به سایت دکمه وارد کردن مشخصات باید با دکمه ورود متفاوت باشد تا کاربر به خوبی متوجه شود که چه کاری باید انجام دهد.

برای اینکه دکمه های مناسبی طراحی کنید به این نکات توجه کنید:

 • برای دکمه های اصلی از رنگ روشن تری نسبت به سایر دکمه ها استفاده کنید تا اهمیت آن برای کاربران مشخص شود.
 • می توانید رنگ متن دکمه های اصلی را متفاوت انتخاب کنید تا با سایر دکمه ها متمایز شود.

7- استفاده نا مناسب از سایه ( از معمول ترین اشتباهات طراحی ui)

استفاده از سایه ها باعث زیبایی و جلب توجه کاربران می شود. اما در مقابل استفاده نادرست از سایه باعث می شود که طرح بد دیده شود. توصیه میکنم هیچگاه زیاد از سایه، مخصوصا از سایه پیش فرض استفاده نکنید.

برای استفاده از سایه در طراحی خود به این نکات توجه کنید:

 • از سایه پیش فرض استفاده نکنید. برای هر طرح سایه مناسبی بدهید (سایه را تنظیم کنید).
 • به طور مناسب از سایه استفاده کنید. طوری نباشد که زیاد جلب توجه کند یا اصلا معلوم نشود سایه دارد.

8- ریسپانسیو نبودن طراحی (از رایج ترین اشتباهات طراحی ui)

یکی از اشتباهاتی که در طراحی ui رایج است ریسپانسیو نبودن طراحی است به طوری که در صفحه های مختلف با اندازه های متفاوت طرح به خوبی نشان داده نمی شود. با توجه به این که کاربرانی که از موبایل یا تبلت استفاده می کنند در حال افزایش است، باید سعی کنید طراحی ریسپانسیو داشته باشید تا کاربران زیادی را به سمت کسب و کار خود جذب کنید.

9- طراحی منو بار غیر استاندارد

طراحی باید سازمان دهی شده باشد و استفاده از آن آسان باشد. منو بار ها راه ارتباطی اصلی هستند تا کاربر را سریع تر به خواسته هایش برساند. بنابراین در طراحی منو ها و منوبار ها دقت بیشتری داشته باشید تا رضایت کاربران را به دست آورید.

برای طراحی منو بار به صورت استاندارد می توانید به صورت زیر عمل کنید:

 • موارد زیادی را در فهرست منو ها قرار ندهید. حداکثر میزان توصیه شده 6 است.
 • منو ها را در جایی قرار دهید که کاربر انتظار دارد.بهتر است منو را در بالای صفحه نمایش قرار دهید.

10- طراحی بیش از حد

برخی از طراحان بر این باور هستند که هر چقدر بیشتر طراحی کنند بهتر است ( یعنی هر چقدر به طراحی خود مواردی را اضافه کنند بهتر است). اما این باور اصلا درست نیست. مهم ترین چیزی که در طراحی مهم است سادگی و انتقال راحت تر پیام به کاربران است.

پس نباید زیاد به افزودن موارد بیشتر به طراحی فکر کنید زیرا ممکن است باعث پیچیدگی و شلوغ شدن طرح شما شود که باعث اذیت شدن کاربران شود. فقط گاهی اوقات که ضروری است به طرح خود مواردی را اضافه کنید در غیر این صورت نیازی به این کار نیست.

برای جلوگیری از طراحی بیش از اندازه موارد زیر را رعایت کنید:

 • همیشه سعی نکنید که فضای سفید و خالی را پر کنید.
 • رنگ های اضافی و آیکون های غیر ضروری را از طرح خود حذف کنید.

11- استاندارد نبودن متن ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج طراحی ui استاندارد نبودن سایز متن ها می باشد. به دلیل اینکه اکثر محتوا ها به صورت متنی می باشند باید متن ها خوانا و واضح باشند تا پیام ها به بهترین نحو به کاربران منتقل شود.

برای داشتن متن های استاندارد باید نکات زیر را رعایت کنید :

 • سایز متن عناوین باید بزرگ تر از متن های معمولی باشد.
 • بین متن ها فاصله کافی بگذارید تا خوانایی بهتری داشته باشد.

12 – گنجاندن اطلاعات بسیار زیاد در صفحه اصلی

یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است طراحان ui انجام دهند این است که اطلاعات بسیار زیادی را در صفحه اصلی قرار دهند. کاربران برای دریافت اطلاعات مورد نظر خودشان به سایت شما مراجعه می کنند. اما اگر صفحه اصلی بسیا شلوغ باشد، باعث می شود کاربران نتوانند اطلاعات مورد نیاز خودشان را به راحتی پیدا کنند.پس سعی کنید صفحه اصلی را زیاد شلوغ نکنید و فقط محتوا های مورد نیاز را در صفحه اصلی قرار دهید.

13- استفاده کورکورانه از ایده های جالب در طراحی ( از اشتباهات رایج طراحی ui که بسیار مخرب است)

ایده گرفتن از نمونه کار ها و طرح های برتر طراحان خوب است اما برای همه طرح ها مناسب نیست. باید سعی کنید وقتی از ایده ای در طرح خود استفاده می کنید بررسی کنید که برای طرح شما مناسب باشد. استفاده کورکورانه از ایده ها و نسنجیدن مناسب بودن آن برای طراحی شما باعث می شود طرح تان جذابیت خود را از دست بدهد و این بسیار مخرب خواهد بود. البته لازم به ذکر است که تنها از طرح ها ایده بگیرید نه اینکه آن ها را کپی کنید و دقیقا عین آن را در طرح خود پیاده کنید.

14- تمرکز کردن فقط بر روی عناصر بصری

این دست است که استفاده از تصاویر ، آیکون های مناسب باعث جذابیت طرح می شود. اما تنها تمرکز کردن بر روی جلوه های بصری و اهمیت ندادن به محتوا ، کاربر پسند بودن طرح و موارد دیگر باعث می شود طرح شما ناقص باشد و جذابیت خود را از دست بدهد.

برای اینکه طراحی شما در این زمینه به صورت استاندارد باشد موارد زیر را رعایت کنید :

 • در طرح خود حتما از محتوا استفاده کنید.
 • به طور متاسب از جلوه های بصری و محتوا استفاده کنید.

راه های جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی ui

با هم بررسی کردیم که اشتباهات رایج در طراحی رابط کاربری چه چیز هایی هستند. انجام این اشتباهات و جلوگیری نکردن از آن ها باعث می شود طرح شما غیر استاندارد باشد و نارضایتی کاربران را به دنبال خواهد داشت. ما در اینجا 3 راه برای جلوگیری از این اشتباهات رایج بیان می کنیم.

سعی کنید طراحی تان کاربر محور باشد (برای کاربران طراحی کنید نه برای خودتان)

اگر مخاطب خودتان را ارزیابی کنید و بدانید که قرار است برای چه مخاطبینی طراحی کنید کار تان آسان تر خواهد بود. به این صورت سعی می کنید طرح مورد نظر را متناسب با نیاز های کاربران طراحی کنید و از اکثر اشتباهات رایج که ممکن بود رخ دهد جلوگیری می کنید.

سعی کنید طرح های خود را ساده تر طراحی کنید و از پیچیدگی بیش از حد پرهیز کنید

اکثر طراحان حرفه ای سادگی در طرح را در دستور کار خود دارند و همین باعث می شود طرح شان اصولی و متناسب باشد. شما هم اگر طراحی را تازه شروع کرده اید سعی کنید از شلوغ کردن زیاد طرح خود بپرهیزید زیرا ممکن است طرح خود را از حالت استاندارد خارج کنید. هر چقدر طرح خود را ساده تر و قابل فهم تر طراحی کنید برای کاربران جذاب تر خواهد بود و از اشتباهاتی که ممکن است انجام دهید جلوگیری می کند.

بررسی طراحی بعد از اتمام و حذف موارد اضافه موجود در طرح

پس از اینکه طراحی تان به پایان رسید چند بار طرح خودتان را بررسی کنید و موارد اضافی موجود در طرح را حذف کنید. با این کار هم طرح خودتان را ساده تر و جذاب تر می کنید هم اشتباهات موجود در طرح را شناسایی و از آن ها جلوگیری می کنید.

کلام آخر

هدف نهایی طراحان ui ، طراحی استاندارد و حرفه ای است تا بتوانند رضایت کاربران را جلب کنند. در این مقاله به 14 اشتباه رایج در طراحی ui و نحوه جلوگیری از این اشتباهات اشاره کردیم. سعی کنید در طراحی های خود این نکات را رعایت کنید و از اشتباهات خودداری کنید. اگر تازه شروع به طراحی رابط کاربری کرده اید نگران نباشید بعد از یک مدت تمرین و رعایت اصول طراحی متوجه خواهید شد که به طراحی مسلط هستید و تبدیل به یک طراح حرفه ای شده اید. امیدورام که این مقاله برای شما مفید باشد و بتوانید از آن برای طراحی بهتر استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

کلمات کلیدی محبوب و پر طرفدار

سایت های آماده

جعبه تولید محتوا

کورس بیزینس