مراحل طراحی UX که هر طراحی باید بداند

مراحل طراحی UX که هر طراحی باید بداند

بهزاد سپهری

اولین قدم برای اینکه بتوانید یک طراحی فوق العاده داشته باشید این است که بدانید فرآیند طراحی ux چیست. عده ای از افراد فکر می کنند طراحی تجربه کاربری به معنی طراحی ظاهر خوب است اما باید بگوییم که نه اینگونه نیست.

پیروی از فرآیند طراحی تجربه کاربری نه تنها باعث می شود کاربران تجربه خوب و لذت بخشی داشته باشند باعث می شود طراحان ، طرح های خود را بهبود ببخشند. ما در این مقاله فرآیند طراحی ux را در 5 مرحله برای شما توضیح می دهیم.

طراحی ux چیست؟

طراحی تجربه کاربری ارزشی است که هنگام استفاده از محصولات به کاربران خود می دهید. بنابراین در طراحی ux ، هدف ایجاد تجربه ای لذت بخش و آسان برای کاربران است.

به گفته ویکی پدیا : طراحی تجربه کاربری فرآیند افزایش رضایت کاربران از یک محصول با بهبود قابلیت استفاده و دسترسی بیشتر است که موجب می شود کاربران تعامل بیشتری با شما داشته باشند.

دلیل اهمیت طراحی ux چیست؟

طراحی ux خوب با پیش بینی و رفع نیاز های کاربران باعث ایجاد تجربه مثبت در کاربران شما می شود.

طراحی فوق العاده تجربه کاربری محصول و خدمات شما را به خوبی تبلیغ می کند و باعث افزایش اعتماد بیشتر مشتریان شما می شود.

محصول و محتوای عالی همراه با طراحی تجربه کاربری مناسب باعث می شود شما بهتر و زود تر به اهداف تجاری تان برسید.

مراحل طراحی ux در 5 مرحله

فرآیند طراحی ux روشی است که به طراحان کمک می کند تا طرح های خود را بهبود ببخشند. مراحل طراحی شامل شش مرحله زیر است.

1- درک نیاز های کاربران و حل مشکلات آن ها

فهمیدیم که هدف اصلی از طراحی ux شناسایی نیاز های کاربران و رفع مشکلات آن ها می باشد. به همین دلیل اولین سوالی که به ذهن طراح می رسد این است که کاربران به چه چیزی نیاز دارند؟.

برای این کار ابتدا باید مشخص کنید که کاربران شما چه کسانی هستند؟ چه خصوصیاتی دارند؟ بیشتر به چه محصولاتی علاقه دارند؟ و سوالاتی از این قبیل که به شما برای شناسایی و رفع نیاز های کاربر کمک می کند.

لیستی از این سوالات احتمالی تهیه کنید. برای اینکه بتوانید به جواب سوال ها برسید روش های مختلفی وجود دارد. مثلا می توانید به صورت متنی یا به صورت حضوری با کاربران تان مصاحبه کنید.

2-research (تحقیق و پژوهش درباره محصول)

تحقیق و پژوهش یک گام اساسی برای طراحی ux می باشد. بعد از اینکه کاربران خود را شناسایی کردید و فهمیدید چه نیاز هایی دارند باید در مورد محصول تان تحقیق کنید.

با شناختن کاربران تان می توانید جلسه ای را برگزار کنید و با نمایش محصولات تان به کاربران ، نظرات آن ها را درمورد محصول تان بپرسید و به نقات ضعف و قدرت محصول تان پی ببرید.

همچنین می توانید با تجزیه و تحلیل محصولات رقیبان تان ، ویژگی های محصولات آن ها را با محصولات خودتان مقایسه کنید. از این طریق می توانید با ایده گرفتن از رقبا محصولات خودتان را بهبود ببخشید.

3- analyze (تجزیه و تحلیل)

در این مرحله شما می توانید از اطلاعاتی که در طی مراحل قبل جمع آوری کرده اید ، مهم ترین عناصر را تجزیه و تحلیل کنید. تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده به طراحان ux کمک می کند تا نیاز های اصلی کاربران را شناسایی کنند و بتوانند به راحتی آن ها را حل کنند.

4- design (طراحی)

طراحی یکی از فرآیند های مهم در طراحی ux است. بعد از اینکه نیاز های کاربران را شناسایی و تجزیه و تحلیل کردید نوبت به مرحله طراحی می رسد. در این مرحله مواردی مانند تصاویر ، رنگ ها ، آیکون ها ، تایپوگرافی و … طراحی می شود.

5- Evaluate (ارزیابی کردن)

بعد از اینکه طراحی تان به پایان رسید باید طرح تان را مورد آزمایش و بررسی قرار دهید و ارزیابی کنید.

معمولا طراحان ux محصول نهایی را بر اساس فاکتور های زیر ارزیابی می کنند:

  • آیا سیستم برای همه کاربران قابل استفاده است؟
  • آیا استفاده از آن برای کاربران آسان و بدون پیچیدگی است؟
  • آیا انعطاف پذیر است و قابلیت انجام تغییرات احتمالی را دارد؟
  • آیا نیاز کاربران را به خوبی رفع می کند؟

تیم طراحی ux محصول را از جهات مختلف مورد آزمایش و ارزیابی قرار می دهد و مواردی را که نیاز به تغییر دارند شناسایی می کند و تغییرات لازم را اعمال می کند.

کلام آخر

برای اینکه یک طراحی تجربه کاربری شگفت انگیز داشته باشید کافی است فقط فرآیند طراحی را به خوبی اجرا کنید. با طراحی تجربه کاربری مناسب می توانید کاربران خودتان را راضی نگه دارید و افراد جدیدی را در این دنیای رقابتی به سمت کسب و کار خودتان جذب کنید.

فرآیند طراحی ux شما کاملا منحصر به فرد برای محصول و کسب و کار شما خواهد بود. این به این معنی است که جزئیات مراحل انجام شده توسط شما با یک شرکت یا کسب و کار دیگر متفاوت خواهد بود. مهم این است بعد از طی کردن این فرآیند به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنید که برای کاربران تان مفید باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

کلمات کلیدی محبوب و پر طرفدار

سایت های آماده

جعبه تولید محتوا

کورس بیزینس