تاریخچه طراحی رابط کاربری (ui)

تاریخچه طراحی رابط کاربری (ui)

بهزاد سپهری

رابط کاربری کلمه ای است که احتمالا این روز ها زیاد به گوش تان خورده است. کلمه ای که این روز ها زیاد استفاده می شود و اهمیت دارد از کجا آمده است؟. در پست های قبلی وب سایت به طور کامل توضیح دادیم که رابط کاربری چیست و چه اهمیتی دارد. در این پست می خواهیم تاریخچه طراحی رابط کاربری را مورد بررسی قرار دهیم.

رابط کاربری موضوع بسیار مهمی است که امروزه همه مردم با آن سر و کار دارند. مثلا فردی که گوشی موبایل در دستش دارد و از نرم افزارهای آن استفاده می کند در حال استفاده از رابط کاربری آن نرم افزاراست. رابط کاربری یک نرم افزار موبایل شامل آیکون ها ، نحوه چینش ، نحوه نمایش ، منو ها و امثال آن می باشد.

یا اگر یک وب سایتی را باز کنید می توانید رابط کاربری آن را مشاهده کنید. به طور مثال در وب سایت ما که در حال مطالعه این مقاله هستید ، رابط کاربری سایت را مشاهده می کنید. نوع چینش متن ها ، آیکون ها ، منو ها و …. همه این ها شامل رابط کاربری هستند.
پس نمی توان این موضوع را که رابط کاربری عنصری است که همه ما با آن سر و کارداریم و روز به روز به اهمیت آن افزوده می شود را نادیده گرفت.

رابط کاربری از چه زمانی به وجود آمد؟

تاریخچه طراحی رابط کاربری زیاد طولانی نیست یا بهتره بگیم که عمرش بیشتر از چند سال نیست. رابط کاربری در ایران از سال 1393 به بعد شناخته شد و وارد بازار کار طراحی شد. باور کنید در اوایل فکر نمی کردیم انقدر پیشرفت کند اما الان جایگاه ویژه ای را به خودش اختصاص داده است.

در اوایل با نام گرافیک ظاهری و قالب لایه باز از رابط کاربری نام برده می شد. اما به مرور زمان با اضافه شدن قانون و قواعد، استاندارد تر و اصولی تر شد که روز به روز شاهد پیشرفت آن هستیم. قبل از به وجود آمدن شغل طراحی رابط کاربری ما طراحی گرافیک ظاهری وب سایت ها را انجام می دادیم. و با مطرح شدن رابط کاربری ما هم شروع به فعالیت در این زمینه کردیم به طوری که الان یک تیم حرفه ای در ضمینه طراحی رابط کاربری داریم.

تاریخچه طراحی رابط کاربری را می توان از زمانی که اولین کامپیوتر ها به وجود آمدند نوشت، اما به شکل امروزی نبود و کاملا متفاوت بود. دلیل متفاوت بودن رابط کاربری برای کامپیوترهای اولیه این بود که در کامپیوتر های اولیه هیچ شکل و شمایلی وجود نداشت و با کد ها و دستورات با آن کار می کردند.

با گذشت زمان یک طرح گرافیکی ساده با استفاده از چند آیکون و شکل برای کامپیوتر ها طراحی کردند. با پیشرفت کامپیوتر ها طراحان چیزی را طراحی کردند که مردم بتوانند راحت تر به خواسته های خود برسند و از کامپیوتر ها و نرم افزار ها استفاده کنند و اسم آن را واسط کاربری گذاشتند که امروزه ما به آن رابط کاربری یا به اصطلاح UI می گوییم.

شغل طراحی رابط کاربری از چه زمانی به وجود آمد؟

با پیشرفته تر شدن کامپیوتر ها، به وجود آمدن موبایل ها و طراحی سایت ها و گسترده تر شدن آن شغل طراحی رابط کاربری مطرح شد. پس می توان گفت شغل رابط کاربری با گسترش فضای اینترنت و وارد بازار شدن گوشی های موبایل پیشرفته (لمسی) به وجود آمده است. اما به این شغل اصطلاحا شغل گرافیک برنامه ، گرافیک وب سایت ، گرافیک ظاهری می گفتند که بعد ها نامش به طراح رابط کاربری تغییر پیدا کرد.

رابط کاربری چه نام هایی دارد؟

در گذشته به جای واژه رابط کاربری از واژه طراحی گرافیک وب برای وب سایت استفاده می کردند. و از کلمه طراحی تم برای موبایل استفاده می شد. این شغل با اصطلاح گرافیک ظاهری هم یاد می شد. اما با توجه به کم و کاستی هایی که داشت با به وجود آمدن شغل طراحی رابط کاربری دنیای جدیدی برای طراحان به وجود آمد.

دلیل استفاده طراحان از واژه واسط کاربری این بود که طراحان می گفتند واسط کاربری واسطه ای است که به کاربران این امکان را می دهد که بهتر و راحت تر بتوانند به خواسته های خود برسند.
با گذشت زمان از واژه هایی مانند رابط کاربری ، گرافیک ظاهر و user interface استفاده کردند. اما امروزه بیشتر با واژه UI یا رابط کاربری شناخته می شود.

چرا عده ای رابط کاربری را با گرافیک اشتباه می گرفتند؟

در ابتدای کار برخی از افراد رابط کاربری را با گرافیک اشتباه می گرفتند دلیل آن شباهت این دو به هم بود. اما رابط کاربری با گرافیک یا نقاشی کاملا متفاوت است و فقط در ظاهر شباهت دارند.

یک طراح گرافیک یا نقاش می تواند تصاویر و آیکون هایی که در رابط کاربری استفاده می شود را طراحی یا نقاشی کند اما رابط کاربری صرفا شکل و شمایل نیست و قانون و قواعد خاص خود را دارد که باید حتما رعایت شود.

به عنوان مثال باید مشخص شود که در رابط کاربری فونت ها باید چه سایزی داشته باشند یا از چه فونت هایی در کدام قسمت از طراحی استفاده شود. آیکون ها چه اندازه ای باید داشته باشند. منوبار ، فوتر ، اسلاید ها باکس ها و کادر ها به چه صورتی باید طراحی شوند و چه سایزی داشته باشند.

همه این موارد قانون و استاندارد های خاصی دارند که فقط یک طراح رابط کاربری می تواند آن ها را به راحتی درک کند. پس رابط کابری به دانش خاصی نیاز دارد که با طراحی گرافیک کاملا متفاوت است و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت.

کلام آخر

در بالا در مورد تاریخچه طراحی رابط کاربری و به وجود آمدن شغل رابط کاربری بحث کردیم. اما رابط کاربری در سال های اخیر خیلی پیشرفت کرده است و روز به روز در حال گسترش است. اگر کسی بخواهد یک اپلیکیشن موبایل یا سایتی داشته باشد و یا بخواهد آن ها را طراحی کند باید از رابط کاربری استفاده کند.
این بدان معنی است که اگرکسی بخواهد کسب و کاری برای خودش ایجاد کند و بخواهد در آن پیشرفت داشته باشد ، باید اپلیکیشن یا سایت مرتبط با کسب و کار خودش را با بهترین رابط کاربری طراحی کند.

پس اگر قصد دارید کسب و کاری پیشرفته داشته باشید داشتن رابط کاربری مناسب و استاندارد را در اولویت های خود قرار دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

کلمات کلیدی محبوب و پر طرفدار

سایت های آماده

جعبه تولید محتوا

کورس بیزینس