طراحی رابط کاربری با تجربه کاربری و تفاوت آن ها

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری چیست؟


اگه کمی با دنیای طراحی گرافیک ،سایت و اپلیکیشن آشنا باشید حتما عبارت Ui و Ux را شنیده اید و برای شما آشناست. و دیدید که این دو عبارت رو باهم استفاده می کنند. ولی معنی Ui و Ux چیست؟ تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری در چیست؟ همراه تیم سپهر پلاس باشید تا با Ui و Ux بیشتر آشنا بشیم.

 

ux

تجربه کاربری (UX) به زبان خیلی ساده چیست؟

 

تجربه کاربری (User Experience) به زبان ساده در طراحی اپلیکیشن موبایل و سایت یعنی کاری کنید که هر مراجعه کننده ای به سایت شما احساس کنه که این سایت فقط برای اون طراحی شده. و به راحتی بدون اینکه گیج کننده باشه بتونه به همه امکانات سایت دسترسی داشته باشه و استفاده کنه.

 

ui

رابط کاربری (UI) به زبان خیلی ساده چیست؟

 

رابط کاربری (User Interface) به زبان ساده در طراحی سایت یعنی طراحی ظاهر یک وب سایت که کاربر آن را میبیند و از آن استفاده میکند. به عنوان مثال تمام تصاویر به کار رفته، رنگ‌بندی‌ها، آیکن ها، طراحی ظاهری، دکمه‌ها و …!

 

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری در چیست؟

 

در بالا با مفهوم ui  و ux آشنا شدیم. در این بخش از مقاله به بررسی تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری می پردازیم.

طراح تجربه کاربری قدم به قدم برخورد مشتری با محصول و خدمات را مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند. فکر می‌کند که کاربر چرا و در چه شرایطی از این محصول(سایت) استفاده می‌کند، قرار است پس از ورود به سایت یا اپلیکیشن به کجا هدایت شود، چه چیزی به او نشان داده شود و اهداف ما از اینکه کاربر وارد سایت ما شده است چیست( مثلا می‌خواهیم در نهایت در سایت ما ثبت نام کند، خرید کند یا فقط ایمیل‌اش را به ما بدهد و …).

طراح رابط کاربری تم ظاهری را مدیریت و پیاده سازی میکند. محصولات و خدمات را کنار هم میچینه و از تصاویر،ر رنگ و ایکن های مناسب استفاده میکنه. از قسمت سربرگ تا فوتور به این فکر میکنه که چه نوع طرحی کاربر رو جذب میکنه و باعث ماندگاری کاربر در سایت و یا اپلیکیشن شما میشود همون رو طراحی میکنه.

 

طراح تجربه کاربری بر اساس همین نیازها، پیشنهادها و درخواست‌هایی را ارائه می‌دهد. مثلا می‌گوید که در صفحه‌ی اول باید یک باکس جستجو باشد یا پایین صفحه دکمه‌ای برای ثبت نام قرار بگیرد و … بخشی از نیازها را باید تیم فروش، پشتیبانی یا بخش‌های دیگر برآورده کنند و بخشی دیگر به تیم طراحی سایت منتقل می‌شود از این همه نیاز و بررسی و … آن بخشی که به ظاهر وب یا اپلیکیشن مربوط است به طراح رابط کاربری سپرده می‌شود.

 

تجربه کاربری یا رابط کاربری؟

آیا تجربه کاربری مهمتر است یا رابط کاربری؟

 

رابط کاربری و تجربه کاربری مکمل یکدیگر هستند ، بنابراین هر دوی آنها برای ارائه یک تجربه دوست داشتنی به کاربر ضروری خواهد بود .

چیزی که شکل آن عالی است اما کار کردن با آن سخت است رابط کاربری خوب و تجربه کاربری ضعیفی دارد. ولی چیزی که کار کردن با آن ساده ولی ظاهر آن بد باشد تجربه کاربری خوب و رابط کاربری ضعیفی دارد.

(هلگا مورنو )

 

رابط کاربری و تجربه کاربری

رابط کاربری و تجربه کاربری برای کسب و کارها چه اهمیتی دارد؟

 

هر کسب و کاری به محصول، وبسایت یا اپلیکیشن نیاز دارد تا در بازار خودش را معرفی کند و به مشتریان خود اطلاعات لازم را بدهد. شرکت‌های بزرگ برای رابط کاربری و تجربه کاربری هزینه زیادی پرداخت می‌کنند، چون به تجربه دریافته‌اند که UI مانند قلابی است که مخاطب را به سمت خود می‌کشد.

سایت‌هایی که UI خوبی ندارند، در همان بدو ورود کاربر، مشتری را از دست می‌دهند. هرچقدر هم که تولید محتوای حرفه‌ای انجام دهید، اگر رابط کاربری خوبی نداشته باشید، کسی در سایت شما نمی‌ماند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا نمی‌کند. گوگل این رفتار کاربران را تشخیص می‌دهد و برای شما امتیاز منفی در نظر می‌گیرد.

زمانی که رابط کاربری و تجربه کاربری خوبی دارید، یعنی محتوا یا خدمات را در درست‌ ترین شکل ممکن و به بهترین شیوه ارائه می‌کنید؛ بنابراین مشتریان خود را روز به روز افزایش می‌دهید.

هدف تمامی کسب و کارها این است که به فروش بیشتر دست پیدا کنند و مشتریان خود را افزایش دهند. کسب و کارهایی که به تازگی کار خود را شروع کرده‌اند، باید به ui و ux اهمیت بیشتری بدهند؛ زیرا هر کاربر می‌تواند مشتری بالقوه برای کسب و کار آن‌ها باشد.

امیدوارم این مطلب مورد رضایت علاقه مندان قرار گرفته باشد.


برچسب ها:

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*
*

 • Grentos تاریخ ثبت پیام: چهارشنبه 16 اکتبر 2019

  استاد خیلی خوب بود.
  خیلی ساده و روان گفتین.
  قابل فهم برای همه هست همیشه عالی بودین و هستین.

 • Ruhollah Moazeni تاریخ ثبت پیام: جمعه 24 ژانویه 2020

  سلام
  آیا برای یادگیری ui نیاز به برنامه نویسی هم هست ؟
  ممنون

  • سپهرپلاس تاریخ ثبت پیام: شنبه 25 ژانویه 2020

   سلام
   نه نیازی به برنامه نویسی نیست ولی دانش برنامه نویسی برای اجرای طرح بسیار کمک میکنه تا طرح هایی رو طراحی کنید که قابل اجرا باشن.