لزوم توجه به رابط کاربری در تبلیغات

رابط کاربری چیست؟ و چرا باید بهش توجه کنیم.


رابط کاربری کلمه ای که حتما به گوشتون خورده عامل تعامل سیستم با کاربر است و به شکل‌های مختلفی بر روی انواع سیستم‌ها وجود دارد. از وبسایت گرفته تا نرم افزار، سیستم عامل و … همگی به نوعی دارای رابط کاربری است. در واقع ابزاری که قابلیت کار را با سیستم مورد نظر در اختیار ما قرار می‌دهد به نوعی می‌توان از آن به عنوان رابط کاربری یاد کرد.

 

رابط کاربری چیست؟

 

رابط کاربری یا User Interface که مخفف آن UI می‌باشد. در زبان فارسی آن را با عنوان رابط، واسط یا نمای کاربری و بیشتر با گرافیک ظاهری اپ و یا سایت می‌شناسیم. رابط کاربری شامل المان‌های دیداری یک محصول می‌شود، به عنوان مثال در یک وبسایت یا اپلیکیشن، تمام تصاویر به کار رفته، رنگ‌بندی‌ها، آیکن ها، طراحی ظاهری دکمه‌ها و … می‌توانند در بردارنده مفهوم  UI باشند. رابط کاربری می‌تواند مجموعه‌ای از دستورات یا تصویر‌ها باشد. در صورتی که ارتباط کاربری به شکل دستور باشد، این ارتباط با درج دستورها با کاربر صورت می‌پذیرد و در صورتی که رابط به شکل تصویری باشد کاربر با انتخاب از چندین گزینه با برنامه ارتباط برقرار می‌کند.

 

طراحی رابط کاربری

 

طراحی رابط کاربری به معنای طراحی واسط کاربر ، همانند سایت، اپلیکیشن موبایل، پنل های مدیریتی، نرم افزار ها با تمرکز بر به حداکثر رساندن تجربه کاربری است. هدف از طراحی رابط کاربری این است که تعامل کاربر را از نظر انجام اهداف تا جای ممکن ساده و کارآمد سازد. یک طراحی رابط کاربری خوب، انجام وظایف را بدون جلب توجه غیرضروری به خود واسط، تسهیل می‌کند. هنر گرافیک و تکنیک های خواص برای کاربردپذیری به کارگرفته می‌شوند. فرایند طراحی باید بین قابلیت‌های فنی و عناصر بصری تعادل برقرار کند تا سیستمی ایجاد کند که نه تنها عملیاتی باشد بلکه کاربردپذیر و انطباق پذیر با نیازهای در حال تغییر کاربر باشد.

در یک جمله، تجربه‌هایی که ما در استفاده از محصولات مختلف داریم باعث شدند که آنها را بخریم یا نخریم. طبیعتا وقتی این تجربه‌ها تا این حد مهم هستند که روی تصمیم‌گیری‌های ما تاثیر مستقیم دارند، صنعتی هم بوجود آمده که تمرکزش بر روی خلق تجربه‌های شیرین‌تر برای کاربران باشد. به این صنعت، طراحی رابط کاربری گفته می‌شود.

در طراحی قالب سایت و نرم افزار ها تحت وب باید به این نکته توجه زادی داشت که کاربر سایت را چگونه می بیند؟ درک کاربر از بخش های مختلف چیست؟ راحتی کاربر در جابه جایی و گردش در سایت چقدر است؟ تمام اینها نکاتی است که برای رسیدن به سایت کاربرپسند باید رعایت نمود.

در طراحی رابط کاربری UI باید تمامی موارد را در نظر گرفت و طبق آن وب سایت کاربرپسندی را پیاده سازی نمود و پس از آن با تحلیل عکس العمل های کاربر آن را بهبود بخشید.

طراحی قالب اپلیکیشن موبایایل و یا هر نرم افزار از طریق رابط کاربری UI می تواند به دقت نیازهای کاربران را بررسی و قالب کاربرپسند ارائه نماید. از آنجا که کاربر برای ورود به اپلیکیشن شما وارد صفحات می شود طراحی قالب کاربرپسند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا صفحات ویترین اپلیکیشن شماست و هر چقدر زیبا تر و در عین حال قابل درک و راحت باشد می تواند احساس بهتری را به کاربر منتقل نماید.


جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*