چطور طراحی رابط کاربری را شروع کنیم؟

چطور طراحی رابط کاربری را شروع کنیم؟


در این پست از وب سایت فاریاک قصد داریم در مورد این موضوع که چطور طراحی رابط کاربری را شروع کنیم بحث کنیم. همچنین میخواهیم بررسی کنیم که چطور می توانیم طراحی رابط کاربری را به صورت حرفه ای یاد بگیریم و از طریق آن به درآمد بالایی برسیم.

 

چطور طراحی رابط کاربری را شروع کنیم و به درآمد برسیم؟

 

قبل از این که ما به طور کامل به بررسی نحوه شروع طراحی رابط کاربری بپردازیم ، باید اطلاعات کاملی در مورد رابط کاربری داشته باشیم. در پست های قبلی وب سایت در مورد رابط کاربری و اهمیت آن بحث کردیم. شما هم اگر احساس می کنید که اطلاعات کافی در مورد رابط کاربری ندارید، می توانید به قسمت وبلاگ سایت مراجعه کنید و مقالات مربوط به رابط کاربری را مطالعه کنید.

 

انتخاب نرم افزار مناسب طراحی

 

اولین قدم برای شروع و پیشرفت در یک کسب و کار یا یک صنعت یادگیری آن است. فرقی ندارد که چه نوع کسب و کاری داشته باشید  زیرا بدون یاد گیری نمی توانید شروع به کار کنید و یا انتظار پیشرفت داشته باشید.

برای یاد گیری طراحی رابط کاربری از منابع مختلفی می توان استفاده کرد. قبل از شروع به یادگیری باید مشخص کنید که با چه نوع نرم افزاری می خواهید به طراحی رابط کاربری مشغول شوید.

نرم افزار های زیادی در زمینه طراحی رابط کاربری وجود دارند مانند sketch ، adobe xd ، photoshop ، figma  و … .

پیشنهاد ما برای این کار نرم افزار ادوب ایکس دی می باشد. علت آن هم داشتن امکانات جالب این نرم افزار و کارایی آسان آن است که می توان طرح های فوق العاده ای را با استفاده از این نرم افزار طراحی کرد ، از این رو نرم افزار ادوب ایکس دی مناسب ترین و بهترین نرم افزار از دید ما برای طراحی رابط کاربری می باشد.

 

یادگیری نرم افزار

 

در مرحله اول فهمیدیم که باید نرم افزار خود را برای طراحی کردن انتخاب کنیم. در این مرحله به یادگیری نرم افزار طراحی رابط کاربری می پردازیم. باید یاد بگیریم که چطور با نرم افزار انتخاب شده کار کنیم.

برای یادگیری نرم افزار های طراحی رابط کاربری آموزش های رایگان زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اما عمده ترین ایرادی که این آموزش ها دارند ، این است که به زبان خارجی هستند و چون با توجه به سلیقه کاربران انگلیسی و آمریکایی ساخته شده اند ، برای کابران ایرانی گنگ هستند و ممکن است ما ر از هدف خود دور کنند.

برای یاد گیری نرم افزار می توانید از کتاب ها و منابع مختلف استفاده کنید که رایگان هم هستند. می توانید به راحتی با جستجو کردن آن ها را پیدا کنیم و استفاده کنیم. یا می توانید از دوره طراحی رابط کاربری فاریاک استفاده کنید. در این دوره در مورد رنگ ها ،آیکن ها ، نحوه طراحی کردن ، اینکه از کجا ایده بگیرید و … به طور کامل توضیح داده شده و هم نرم افزار ادوب ایکس دی به طور کامل آموزش داده شده است.
اگر تمایل داشته باشید می توانید در این دوره ثبت نام کنید و به صورت حرفه ای طراحی رابط کاربری را یاد بگیرید.

 

ایده پردازی برای طراحی رابط کاربری

 

مرحله بعدی که بعد از یاد گیری وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است موضوع ایده پردازی است. در اصل ایده پردازی یکی از مهم ترین موارد در طراحی است . البته فرقی در نوع طراحی ندارد میخواهد طراحی لوگو باشد یا طراحی رابط کاربری و یا سایر طراحی ها. در صنعت طراحی اگر یک طرح رابط کاربری با یک ایده خوب پیاده سازی شود ، می تواند خیلی جذاب و کارآمدتر باشد.

برای ایده پردازی می توانید از منابعی همچون سایت های پینترست و دیریبلر و … استفاده کنید و شروع کنید به طراحی کردن. همچنین می توانید نمونه کارهای سایر طراحان را نیز مشاهده و بررسی کنید و یک بار دیگر خودتان آن طرح ها را با شکل و ذهنیتی دیگر طراحی کنید.

 

جمع آوری نمونه کار

 

مورد بعدی که بسیار مهم است، این است که شروع کنید به جمع آوری نمونه کار برای خودتان. جمع آوری نمونه کار کمک زیادی به پیشرفت شما می کند. با داشتن نمونه کار های بیشتر، می توانید به راحتی پروژه بگیرید و مشتری ها راحت تر به شما اعتماد می کنند که پروژه های خودشان را به شما بدهند.

حتما برای تان این سوال پیش می آید که چطور می توانید نمونه کار جمع آوری کنید در حالی که تازه کار هستید و هیچ نمونه کاری ندارید؟.

زمانی که شما تازه کار هستید لازم نیست برای گرفتن پروژه منتظر بمانید و آن را به عنوان نمونه کار برای خود ثبت کنید و برای نمایش دادن به مشتری ها به نمایش بگذارید. وقتی یک فردی در حرفه ای مانند طراحی رابط کاربری تازه شروع به کار کرده است برای داشتن نمونه کار محدودیتی ندارد.

به عنوان مثال شغل طراحی رابط کاربری مانند شغل مکانیکی نیست، چون مکانیک باید منتظر بماند تا بعد از اتمام کار و تحویل به مشتری از ماشینی که تعمیر کرده است عکس بگیرد و آن را به عنوان نمونه کار در نظر بگیرد.

اما شغل رابط کاربری این مدلی نیست چون یک طراح رابط کاربری می تواند طرح های متفاوت را انتخاب کند و با ایده پردازی  آن طرح را به حالت های مختلف طراحی کند و به عنوان نمونه کار برای خود در نظر بگیرد.

سپس می توانید نمونه کار های جمع آوری شده را موکاپ کنید و به مشتری نشان دهید.

 

اشتراک گذاری نمونه کار ها

 

مرحله بعدی پس از اینکه نمونه کار جمع کردید این استکه نمونه کارهای خودتان را به اشتراک بگذارید. حتما می پرسید چطور و کجا این کار را انجام دهیم؟. با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی ،وجود سایت های تبلیغاتی و اشتراک گذاری خدمات و اپلیکیشن های مختلف به راحتی می توانید نمونه کار های خودتان را به اشتراک بگذارید.

با استفاده از سایت هایی مانند شیپور ، دیوار ،ایستگاه ، نیاز روز، همچنین تلگرام و اینستاگرام که شبکه های اجتماعی خوب و پر طرفداری هستند و بازدهی خوبی دارند ، می توانید نمونه کار های خود را به اشتراک بگذارید.

 

معرفی حرفه و خدمات و گرفتن پروژه

 

سپس بیایید خودتان را معرفی کنید و توضیح بدهید که چه حرفه ای را بلد هستید ، چه خدماتی را ارائه می دهید. با این کار می توانید مشتری ها رو به سمت خودتان و کسب و کارتان بکشید.

مشتری با دیدن نمونه کار های شما اگر نمونه کار هایتان را بپسندد با شما تماس خواهد گرفت و شما بهش مشاوه می دهید. اگر سر قیمت و نحوه انجام پروژه به توافق برسید با شما قرارداد میبندد.

شما باید به قدری تلاش کنید و پروژه ای مختلف بگیرید که در زمینه طراحی رابط کاربری یک طراح حرفه ای شوید.

 

قیمت های نجومی بابت پروژه ها درخواست نکنید

 

مورد بعدی هم که وجود دارد و برای گرفتن پروژه باید رعایت شود ،این است که نباید قیمت های نجومی بابت گرفتن پروژه درخواست کنید. زیرا با توجه به مبتدی بودن شما این کار باعث می شود که مشتری ها به شما پروژه ندهند.

سعی کنید در ابتدای کار پروژه هایی که به شما داده می شود را با قیمت مناسب و پایین تری قبول کنید. همچنین بهتر است وقت پیشنهادی برای تحویل پروژه به مشتری را کمی بیشتر اعلام کنید.

مثلا اگر می توانید پروژه ای را یک ماهه تحویل دهید به جای یک ماه به مشتری بگویید 40 روزه پروژه را تحویل میدهم. با انجام این کار می توانید یک تایم اضافه برای خودتان بخرید که در تحویل پروژه به مشکلی برنخورید.

 

صبر داشته باشید و به تلاش خودتان ادامه دهید

 

توجه داشته باشید که همه طراحان حرفه ای هم زمانی مبتدی بودند و مراحلی که در بالا گفتیم را طی کرده اند و با تلاش و پشتکار بالا یک طراح حرفه ای شده اند. پس سعی نکنید که راه چندین ساله را در مدتی کوتاه سپری کنید .با انجام این کار ممکن است شکست بخورید و از ادامه دادن منصرف شوید. پس صبر داشته باشید و مراحل گفته شده را با دقت و با حوصله طی کنید.

به عنوان مثال ما یک طراح رابط کاربری در گروه مان داریم که سرعت و دقت اش در  طراحی کردن بسیار بالاست. مثلا
اگه یک مشتری داشته باشد که بخواهد یک پروژه بیست صفحه ای برایش انجام بدهد این کار را در مدت یک هفته یا کمی زودتر انجام خواهد داد. دلیل این سرعت عمل این است که به نرم افزار مسلط است و درک کاملی از رابط کاربری دارد و هم سابقه کاری بیشتری دارد.

 

کلام آخر

 

 برای اینکه شما هم بتوانید سرعت عمل بالایی در طراحی کردن داشته باشید و با ایده های فوق العاده بتوانید طراحی کنید باید زیاد تمرین کنید تا به طور کامل به نرم افزار مسلط شوید. سرعت عمل بالا باعث می شود در زمان صرفه جویی کنید و بتوانید پروزه هایتان را به موقع تحویل بدهید.

این طبیعی است که در ابتدای کار اگر کسی به شما پروژه ای بدهد، در انجام پروژه ایراداتی داشته باشید و به اندازه کافی در تحویل دادن آن سریع نباشید پس جای هیچ گونه نگرانی نیست همه این مشکلات با گذر زمان و تمرین بیشتر رفع خواهند شد.

 

منبع : فاریاک


برچسب ها:

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*
*

 • رضا یعقوب زاده تاریخ ثبت پیام: جمعه 03 آوریل 2020

  ممنون از مقاله خوب تون بسیار مفید و کاربردی بود

  • behzad sepehri تاریخ ثبت پیام: دوشنبه 25 می 2020

   سلام رضا جان.
   خوشحالم که مقاله ما براتون مفید بوده.ممنون از همراهی شما.

 • قربانی تاریخ ثبت پیام: دوشنبه 27 جولای 2020

  من هیچ دوره برنامه نویسی و کامپیوتر و …
  نداشتم. در حد کار کردن معمولی با کامپیوتر.
  اما به شدت به طراحی رابط کاربری برای موبایل علاقه مندم. آیا توی کار با برنامه xd به مشکل میخورم؟

  • سپهرپلاس تاریخ ثبت پیام: سه‌شنبه 28 جولای 2020

   برای دوره طراحی رابط کاربری هیچ پیش نیاز خواصی مورد نیاز نیست و شما بدون دانش برنامه نویسی هم میتوانید در دوره ثبت نام کنید و شروع به یادگیری بکنید